Černá zmije - Kupředu, zpátky jen krok

 

Kupředu, zpátky jen krok – Back & Forth

            Tenhle speciální díl byl uveden na ČT1 na Silvestra roku 2001, ale pokud jste si ho nevšimli, tak není divu. Překlad totiž zněl – „Bestián - Kupředu, zpátky jen krok“. Takže slova „Černá zmije“ v celém díle nezazní, avšak my všichni dobře víme, co nám ČT předložila. Díl trvá asi 35 minut, ale odehrává se ve strhujícím tempu, takže ho je třeba vidět aspoň 5x. Ostatně jako všechny díly.

 

Na Silvestra roku 1999 se v domě Edmunda Černá zmije schází všichni jeho přátelé – biskup Darling, Melchett, George a lady Alžběta. Edmund na ně připravuje úžasný kanadský žert, když jim vypráví o svém sestrojení stroje času. S každým z pozvaných se vsadí o 10 000 liber, že z historie přiveze cokoliv, o co si řeknou. Fór má být v tom, že samozřejmě nikam neodcestuje, ale veškeré haraburdí obstará Baldrick ve sklepě.

Všichni sázku přijímají a diktují své požadavky – helmici římského setníka, Wellingtonovi holinky z bitvy u Waterloo a letité, smradlavé, tisíckrát ojeté, dvě stě let staré bombarďáky. Edmund nastoupí do Da Vincim vymyšleného a Baldrickem vytvořeného časostroje a čeká, až Baldrick přileze dnem ze sklepa se všemi věcmi. Když dorazí, Edmund zatahá za několik páček a hodlá ze stroje vylézt, avšak zamezí mu v tom… DINOSAURUS!

Jak zjišťuje, stroj času skutečně funguje, ale Baldrick bohužel nedotáhnul do konce ovládání, takže nikdo neví, v jaké poloze mají být páky, aby se mohli vrátit domů do své doby. Proto cestou potkají v různých dobách například Alžbětu I., Shakespeara, Robina Hooda, římské vojáky Baldrickuse a Edmunduse a v neposlední řadě i Napoleona a Wellingtona. Pak napadne Baldricka „vychytralý plán“ a oba se mohou konečně navrátit do své doby. Edmund sice vyhrává sázku, ale postupně zjišťuje, jakouže paseku nadělal v historii a tak musí zpět dát věci do pořádku.

Když pak dorazí do „normální“ přítomnosti, vnukne mu Melchett nápad. Edmund se tedy vrací do minulosti ještě jednou a mění ji tak, že se sám stane králem Velké Británie, z Baldricka udělá premiéra a za ženu si bere „ex-manželku“ Robina Hooda - Lady Marianu ze Sherwoodu.