Černá zmije - Léta kavlírů

 

 

Léta kavalírů – The Cavalier Years

Tato epizoda se v Česku nevysílala. Má jen asi 15 minut a byla součástí televizní show u příležitosti výročí. Já ji získal od kamaráda, který ji stáhl na internetu v originále. Přeložil jsem ji a udělal titulky a brzy ji nabídnu na CD i vám, kteří byste se k ní jinak asi nedostali.

 

            Roku 1648 je král Karel I. na útěku před Lordem Cromwellem a jeho hordami. Jen dva muži zůstali věrni koruně, ačkoliv riskovali jistou smrt - Sir Edmund Černá zmije a Baldrick. Ti přechovávají skrývajícího se krále ve svém domě. Když je ale přijde v Edmundově nepřítomnosti navštívit samotný Cromwell, Baldrick se prořekne a král je prozrazen.

            Král je odsouzen k trestu smrti za velezradu, což mu v jeho nevědomosti ani moc nevadí. Lord Černá zmije však stále dělá vše, aby krále zachránil a upíná se hlavně k tomu, že se nenajde nikdo, kdo by přijal práci při stínání hlavy krále. Tuto práci však přijme Baldrick, kterého zláká vidina 1000 liber odměny, za kterou chtěl obstarat zcela nového krále a pak ho tajně dosadit na trůn, aniž by to kdokoliv zpozoroval. Když to Edmund zjistí, chce nejdříve Baldricka rovnou zabít, alepak si uvědomí, že krále stejně nelze zachránit a 1000 liber se hodí vlastně i jemu.

            V katovské masce jde navštívit krále naposledy před popravou, ale při rozpravě ho král pozná. Myslí si, že Černá zmije je tam proto, aby ošálil Cromwella a jeho zachránil. Když už je Edmund prozrazen, uchýlí se k marnému Baldrickovu plánu – dá královi na hlavu dýni s namalovanýma očima a s vousy a před davem usekne právě onu dýni. Dav to samozřejmě pozná a Edmund musí nakonec useknout skutečnou královu hlavu.

            Později ve svém domě Edmund s Baldrickem a mladičkým královým synem kují útěk do Francie, avšak do domu se začnou dobývat Cromwellovci, takže Edmund začne konat – mladičkého prince dá do náruče Baldrickovi, sám si sundá černou paruku, aby ho nikdo nepoznal a když dovnitř proniknou vojáci, nechá Baldricka zatknout jako hnusného royalistu.