Vánoční koleda u Černé zmije

 

 

Vánoční koleda u Černé zmije – Blackadder´s Christmas Carol

            Tenhle speciální díl taktéž nebyl v České republice nikdy uveden. Trvá asi 45 minut a získal jsem ho podobně jako Léta kavalírů od kamaráda, který ho stáhl na internetu v originále. I tenhle díl jsem přeložil do naší mateřštiny, která je tedy hlavní hrdinkou. Titulky jsou už taktéž hotové a brzy vše nabídnu i vám!

 

            Za časů panování královny Viktorie měl v Londýně obchod s kníry jistý Ebenezer Černá zmije. Pro svou štědrost a dobrotu byl znám po celém městě a všichni jeho dobroty také náležitě zneužívali. Na Vánoce se oba přátelé – pan Baldrick a Ebenezer – scházejí u štědrovečerní večeře. Avšak neustále jsou vyrušováni známými a příbuznými, kteří po nich něco chtějí. A protože Ebenezer neumí říct ne, rozdá všechno, co si na Vánoce připravil a naspořil, včetně dárků.

            Mezitím se na zámku připravuje královna Viktorie a princ Albert na každoroční tajnou cestu dobrodiní, kdy obdarovávají štědré a ohleduplné lidi. V ulicích se doslechnou o laskavém Ebenezerovi, a tak si ho jdou vyzkoušet. Ten už ale nic nemá a tak jim dá to poslední, co mu zbylo – vánočního krocana. Tím pádem nemá Ebenezer již žádný důvod být vzhůru a jde spát.

            Ze spánku ho probere podivná zavalitá osoba, která se mu představí jako „Duch Vánoc“. Ten má za úkol měnit lidi k lepšímu, což je u Ebenezera zbytečné a tak se s ním pozdraví a chce odejít. Ebenezer se ho ho ale zeptá, jak to s těmi zloduchy vlastně dělá. Duch Vánoc mu vysvětluje, že špatným lidem ukazuje výjevy jejich předků, kteří byli taktéž zlí a jak to s nimi dopadlo a pro zajímavost ukáže jeden výjev i Ebenezerovi.

            Výjev se odehrává o Vánocích na známém dvoře královny Alžběty I. ze II.série. Královna zrovna zrušila Vánoce a Edmund chce přechytračit Melchetta tím, že ho navede k tomu, aby jí dal co největší dar. Později jsou oba u královny a Melchett dává Alžbětě svůj dárek. Edmund čeká, že ho královna dá popravit, ale ta si mezitím zrušení Vánoc rozmyslela a chce dar i po Edmundovi. Ten má s sebou jen ošuntělý papírek od Baldricka a tak když ho chce královna nechat setnout, požádá ještě ji a Melchetta o podpis. Oba se mu podepíšou a vychází najevo, že papírek byl vlastně příkaz k popravě. A protože je na něm podepsán Melchett, musí být popraven a jeho dar připadne Edmundovi, který ho dává královně.

            Ebenezer je z výjevu rozpolcený… Vidí, že zlo se vyplácí a chce vidět ještě nějakého předka. Duch mu tedy ukáže další výjev.

            Tentokrát je z doby Prince Regenta Jiřího. Toho chce Edmund připravit o jeho vánoční dary, protože sám žádné nedostal. Vypráví mu tedy příběh o staré babičce, která na Vánoce umřela. Princ je z toho tak naměko, že příchozí babičce (kterou má být podle Edmundova plánu Baldrick) dává všechny své dary. Plán tedy vyjde, avšak až na to, že Baldrick se za babičku nepřevlekl a místo toho pustil do zámku skutečnou babičku. Ta však není před Edmundem v bezpečí…

            Ebenezer je již téměř rozhodnut skončit se svou dobrotou, což samozřejmě Duch nechtěl, a tak se mu snaží ukázat budoucnost, kterou by sdílel, kdyby byl zloduchem. Ukazuje se, že rod Černé zmije by v případě své podrazácké budoucnosti ovládl celý vesmír. Ebenezer chce tedy vidět, jak by dopadl, kdyby zůstal dobrákem. Duch mu to ukázat nechce, a tak Ebenezer zajistí výjev sám.

            To, co vidí ho jasně přesvědčuje, že být zloduchem je nejlepší, protože kdyby zůstal dobrákem, skončí jako Baldrickův otrok v suspenzoru. Duchovi ovšem falešně slibuje, že zůstane dobrákem.

            Ráno však jasně ukazuje všem příchozím, včetně Baldricka, že je z něj nový člověk. Všechny ty, kteří ho dosud využívali, stírá svou nově nabytou suverenitou. Až přichází královna Viktorie, která jde odměnit jeho včerejší laskavost titulem baron a částkou 50 000 liber.

            Nešťastnou shodou okolností je způsobeno, že Ebenezer neví, kdo ho skutečně navštívil a královnu nazve „Vítězkou soutěže o nejmenší, nejširší a nejtlustější ženu Británie“ a prince „Laureátem ceny o nejstupidnější přízvuk“. Oba uraženi odcházejí.

Baldrick to pak u oběda Ebenezerovi vysvětluje a přesvědčuje ho královskou pečetí.