Černá zmije - Pilotní epizoda

 

 

 

Pilotní epizoda – The Pilot Episode

Jedině tuhle epizodu ještě nikdo v České republice neviděl, jelikož prostě není k sehnání. Natáčela se totiž v USA a nevysílala se dokonce ani ve Velké Británii. Je zasazena do roku 1486, ale nám důvěrně známí herci jaksi nehrají nám důvěrně známé postavy. Kromě Edmunda, jehož hraje samozřejmě Rowan Atkinson, a Percyho (Tim McInnerny), nepoznáte pravděpodobně již žádného jiného hrdinu. Jediný další v Česku známý herec je ještě Robert Bathurst (princ Henry), který hrál v seriálech Červený trpaslík (Red Dwarf) a Šest v tom (Cold Feet).Příběh samotný je veskrze shodný s dílem „Zrozen ke kralování“, avšak vyskytuje se v něm několik odlišností. Jednou z nich je i to, že Edmund se chová spíše jako Černá zmije ze druhé série.

 

Anglie je ve válce se Španělskem, ale král doufá, že válka již brzy skončí, aby se mohl vrhnout do další války s Francií. Do toho všeho má ještě narozeniny královna. Edmund je z toho rozmrzelý, protože dostal na starost zorganizování oslavy, přičemž skoro všichni mu odříkají účast. Oslava je spojena také s návratem válečného hrdiny McAnguse. Hned po jeho příjezdu mu král za zásluhy věnuje veškeré území, které měl na starosti Edmund.

Později hledá Edmund McAnguse v jeho pokoji a náhodou vyslechne jeho rozhovor s královnou. Je evidentní, že královna se velmi dobře zná s McAngusovým otcem. Edmund to ponechává bez povšimnutí, ale chce zlodějského Skota zabít, aby nabyl zpět svá území. Proto mu nabídne roli ve slavnostní hře „Smrt Skota“. Při této příležitosti má být McAngus omylem zabit Baldrickem a Percym, kteří ve hře také hrají. Edmund jim vyhrožuje, že jestli Skota nezabijí, tak on zabije je. McAngus však Edmundovi bezprostředně před nástupem na scénu sdělí, že vlastní dopisy, které usvědčují královnu ze vztahu k jeho otci a zároveň zpochybňují legitimitu nástupnictví prince Harryho.

Na scéně pak vznikne mela, jelikož Baldrick a Percy chtějí za každou cenu McAnguse zabít, ale vše nakonec zdárně dopadne a McAngus je zachráněn. Edmund obdrží inkriminované dopisy a svolá na druhý den celý zámek. Tam přednese řeč, ale až tehdy zjistí, že bastardem není Harry, ale on sám. Nařkne McAnguse ze zfalšování listin a vyzve ho k souboji na smrt. Percy mu však omylem dá falešný meč, který byl určen pro divadelní hru a Edmund je tak odsouzen k porážce, tedy k smrti. McAnguse však zastaví král a požádá ho o Edmundův život. McAngus souhlasí, když ho Edmund odprosí. Ten tak učiní.

Později se z Edmunda a McAnguse stávají „přátelé“, ale McAngus tragicky zahyne při prohlídce zámeckého děla, které „omylem“ vystřelí. Vše se tak vrací do zaběhlých kolejí.